Instagram

سخنران :

دکتر ندا کفاش چرندابی

عنوان :

کاربردهای GIS در صنعت بازی سازی

برگزار کننده :

دانشگاه تبریز

تاریخ برگزاری :

۱۷ آذرماه سال ۱۴۰۰

مدت زمان :

۳۴ دقیقه

 

 

یکی از کشورهایی که در زمینه بازی سازی می توان نامبرد کشور فلاند و علی الخصوص استودیو سوپرسِل(Supercell) با ارزشی بالغ بر ۲ میلیارد یورو که سازنده بازی های خیلی معروفی همچون کلش و کلش رویال هست که کمتر کسی این اسم ها رو نشنیده!

با شنیدن مطلب فوق این سوال به ذهن هر انسانی میاد که«چرا بازی سازی؟!»

  • .به علت وجود ۳ میلیارد گیمیر در سراسر جهان که ایران نیز از این موضوع غافل نیست و چیزی حدود ۲۳میلیون نفر گیمیر توسط انجمن بازی ها معرفی شده.
  • درآمد بالای حوزه گیم ها؛ که این درآمدها آنقدر به چشم می آید که بازی سازی یکی از صنعت های بزرگ و مهم دنیا به حساب می آید. می توان از علت این درآمدها به کم بودن هزینه تولید نسبت به فروش آن اشاره کرد.
  • کمک صنعت بازی سازی به افراد و جوامع برای استفاده از سیستم و افزایش سواد رسانه ای آنها

جایگاه GIS در بازی سازی

  • طراحی و ایجاد شهر های ۳D برای فیلم ها و بازی ها

بسیاری از کمپانی ها جی آی اسی در سال های اخیر به بحث بازی سازی علاقه جدی نشان داده اند و به حوزه های مختلف بازی سازی ورود کردند که برای مثال می توان شرکت های Auto Desk , MAYA  تحت نظر شرکت ESRI را نام برد.

یکی از مباحث جدید در حوزه جایگاه GIS در بازی ها، بحث طراحی و ایجاد شهر های ۳ بعدی هست که توسط شرکت ESRI جلو می رفت ؛ این روند تا جایی که City Engine به عنوان موتور قدرت مند شرکت ESRI که شبیه سازی ها را با جزئیات زیادی برای فیلم ها و بازی های مختلف پا به عرصه نهاد و از موفق ترین برنامه های این شرکت میتوان به cars2, man of steel  اشاره کرد که در آن از City Engine برای شبیه سازی های ۳D استفاده شده.

  • استفاده از بازی ها برای شبیه سازی و مدیریت مخاطرات طبیعی

ترکیب بازی های ویدئویی و سیستم اطلاعات مکانی برای طراحی Game GIS این سرویس ها با پشتیبانی از پایگاه داده مکانی در پی کمک به مدیریت بحران با هدف به حداقل رساندن آسیب پذیری ناشی از آنهاست. یکی از مهم ترین مشخصه ها و تفاوت های Game GIS با سایر بازی های موجود به مختصات، ابعاد و خصوصیات واقعی مکانی آن باز می گردد که می تواند نقش مهمی را در کنار شیوه های سنتی مقابله با بحران و تصمیم گیری های صحیح در زمان وقوع بلا های طبیعی ایجاد کند.

 

  • بازی های ویدیوئی به سبک واقعیت افزوده

از سری بازی های واقعیت افزوده میتوان به بازی پوکه مون اشاره کرد. درست است که این برنامه یا گیم در کشور های مختلف جهان فیلتر و غیر قانون اعلام شده ولی این نسخه کمک بسیاری برای تحلیل توپو گرافی دقیق زمین و محله ها با جزئیات دقیق و بهتر می تواند باشد. البته این بازی ها میتوانند بصورت عمده ای در صنعت تبلیغ هم بکارگرفته شوند ؛ بصورتی که شما برای رسیدن و رفتن به مراحل بعدی به موقعیت های مشخص شده در این بازی ها باید مراجعه کنید.

صحنه ای از بازی به صورت واقعیت افزوده
صحنه ای از بازی به صورت واقعیت افزوده
  • نقش بازی و بازی سازی در ارتقا صنایع مکانی و کمک به کاربران Esri

تکاملGPU (واحدهای پردازش گرافیک)

ذخیره سازی سریع تر دستگاههای ناوبری تعاملی

سخت افزارهای جدید مثل هدست و تغییر روش نمایش و تعامل با داده های مکانی

داده های داوطلبانه

کاوش داده های مکانی توسط افراد غیر متخصص

  • آیا دقت های میلیمتری GIS به درد بازی ها میخورد؟

مفهوم بازی جدی، یا بازی که به انجام کار یا یادگیری در مسائل دنیای واقعی کمک می کند، سالهاست که وجود داشته است. وقتی مدلهای بسیار دقیقی از شهرها یا کشورها استفاده شود و آنها را با تجربیات تعاملی و داده های برنامه ریزی یا تجزیه و تحلیل ترکیب کند، امکان کاوش، تعامل و حتی دستکاری واقعیت درک شده را در یک تجربه بازی جدی که محیط اطراف ما اتفاق می افتد فراهم می آورد. و از نظر خود من اینو بازی ها بهترین نوع بازی هستند. این نوع گیم ها فقط و فقط برای سرگرمی نیستند و اهداف بسیاری دارند مانند اهداف نظامی، اهداف آمادگی در شرایط بحرانی، اهداف بازاریابی و تبلیغاتی و ..

دیاگرام نشاندهنده مشتقات بازی جدی
بازی جدی فصل مشترک بازی، آموزش و شبیه سازی

به کمک تصویر فوق کاملا میتوانیم بازی جدی را درک کنیم که بازی جدی فصل مشترک بازی، آموزش و شبیه سازی هست.همچنین ۲ موتور قوی در حوزه سه بعدی سازی را می توان unity و unreal engine  نام برد که city engine پلاگینی برای بهره گیری از قابلیت های سه بعدی سازی دقیق تر در داخل آنها ارائه کرده است.

لذا می توان کاربرد GIS در بازی سازی را بصورت زیر جمع بندی نمود. حفظ مقیاس واقعی عوارض و پدیده ها تولید شهرهای واقعی دیجیتال با تمام اجزا امکان بهره مندی از آنالیزها و حرکت به سمت Digital Twin


محصولات

نظر خود را به اشتراک بگذارید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.